Aizdevumi

Kredītņēmēju aizsardzība

Kredītņēmējiem Latvijā ir pieejami dažādi finanšu pakalpojumi, taču ne vienmēr zināšanas par tiem. Izvēloties ilgtermiņa aizdevumus tikai retais saprot, kā tas ietekmēs ikdienas dzīvi un izvērtē sekas, kas varētu rasties situācijās, kad parāda atmaksa noteiktajā termiņā nav iespējama. Ja ņemat kredītu internetā vai bankā, piemēram, īpašuma iegādei, rēķinieties, ka sliktākajā scenārijā varat to zaudēt, turklāt pēc atsavināšanas vēl palikt parādā, jo tirgus vērtība būs kritusies. Ar šādu situāciju Latvijā ir saskārušies salīdzinoši daudzi cilvēki, kuriem hipotekārais kredīts kļuva par pārlieku smagu nastu un īpašums bija jāzaudē, vēl paliekot parādos. Daļa izvēlējās doties peļņā uz ārzemēm, lai segtu parādus, citi pieteica maksātnespēju un jau ir izkļuvuši no parādiem.

Kur meklēt atbalstu, ja nespēju atmaksāt parādu vai ir pretenzijas pret aizdevēju ?

Jautājumos, kas saistīti ar nebanku kredītu (auto līzings, sms kredīti, patēriņa kredīts) atmaksu, konsultējieties ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centra speciālstiem. Jautājumos par banku aizdevumiem, konsultējieties ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas speciālstiem.

Ja neesat apmierināti ar aizdevēja darbu vai attieksmi pret sevi, varat iesniegt sūdzību uzraugošajā iestādē. Visi iesniegumi tiek apkopoti un ņemti vērā, vērtējot attiecīgā uzņēmuma darbību.

Kuri aizdevumi ir man piemērotākie ?

Katrai situācijai un katram cilvēkam piemērotāks būs cits aizdevumu veids. Lapas augšpusē atrodama izvēlne ar dažādiem kredītu veidiem. Aplūkojiet informāciju un izvēlieties sev atbilstošāko variantu. Visos gadījumos par piemērotu aizdevumu var uzskatīt to, kuru spējat atļauties. Tas, vai aizņemšanās ir nepieciešama ir katra personīgs lēmums. Pirms ņemt aizdevumu rūpīgi izvērtējiet savas finansiālās iespējas atmaksāt parādu noteiktajā termiņā. Aizņemieties atbildīgi.

Cik maksā kredīts ?

Aizdevuma izmaksas ir atkarīgas no termiņa, summas, piemērotās procentu likmes un komisijas maksas par darījuma noformēšanu. Precīzas izmaksas ir iespējams uzzināt pēc pieteikuma anketas aizpildīšanas, jo katram klientam aizdevēji piemērot individuālus nosacījumus. Piemēram, aizdevumi ar sabojātu vēsturi tradicionāli ir dārgāki un tiek piešķirti retāk, jo šadi aizņēmēji automātiski šķiet neuzticamāki. Vairumā gadījumu ātrie kredīti ar sliktu kredīvēsturi būs dārgāki nekā ilgtermiņa aizdevumi, auto līzings vai patēriņa kredīti bankā. Kopumā, lai kādas arī nebūtu kopējās likumsakarības, jāatceras, ka katra klienta pieteikums tiek izvērtēts individuāli, ņemot vērā viņa ienākumus, saistības, kredītvēsturi, apgādājamos, darba vietu u.c. faktorus. Izvērtējums ir rūpīgāks, ja plānots aizņemties lielāku naudas summu, bet arī mazo kredītu gadījumos nevar cerēt, ka aizdevums tiks piešķirts jebkuram.

Vērtējot aizdevumu izmaksas, ir jāskatās kopējas finanšu resursu piesaistes izmaksas visā periodā. Komercbankas parasti vispirms rēķina procentus un tikai pēc noteikta perioda sāk rēķināt nost arī pašu pamatsummu. Brīdī, kad rodas vēlme atmaksāt parādu pirms termiņa nākas secināt, ka līdz šim ir maksāti, galvenokārt, procentu maksājumi, bet aizdevuma pamatsumma ir sarukusi tikai nedaudz. Ātrajiem aizdevumiem, kas paņemti uz īsu termiņu, pamatsumma un procenti nereti ir jāatmaksā vienā maksājumā. Ja kredītlīgums parakstīts uz vairākiem mēnešiem vai gadiem, tad parādsaistības ir jāsedz katru mēnesi, maksājot vienu noteiktu summu. Kopējā likumsakarība – jo ilgāk maksāsi parādu, jo vairāk pārmaksāsi. Ja plānojat aizņemties, dariet to atbildīgi. Izvērtējiet savas finansiālās iespējas atmaksāt parādu līgumā noteiktajā periodā. Aizņemieties atbildīgi.